Sprzedajesz elektronikę i nie chcesz zapłacić kary? Poznaj swoje obowiązki!

Do niedawna sprzedawca elektroniki nie musiał wiedzieć zbyt wiele o wymaganiach dla urządzeń, które sprzedawał. Nie musiał sprawdzać, jakie informacje o wyrobie znajdują się w pudełku i czy producent sprzedał mu wyrób, który spełnia wszystkie wymagania. Teraz sytuacja się zmieniła.

Od 20 kwietnia również sprzedawca/dystrybutor musi sprawdzić sprzęt, który sam przekazuje konsumentowi. Jeśli tego nie zrobi, może zostać ukarany wysoką karą pieniężną.

Sprzedawca/dystrybutor musi sprawdzić, czy producent lub importer są solidnymi dostawcami i dopełnili wszystkich wymaganych przez prawo obowiązków. Jeśli okaże się, że nie wszystko się zgadza, np. na urządzeniu elektronicznym nie ma znaku CE lub nie dołączono do niego instrukcji obsługi w języku polskim albo nie podano danych producenta i importera, sprzedawca będzie zmuszony do usunięcia wyrobu ze swojej oferty i na swój koszt. Co więcej – jeśli sprzedawca będzie oferował sprzęt elektroniczny bez oznakowania zgodności CE, będzie musiał zapłacić karę pieniężną, w wysokości do dwudziestu tysięcy złotych.

Sprzedawca powinien sprzedawać wyłącznie produkty, co do których nie ma wątpliwości, że spełniają wszystkie prawne wymagania. Powinien również współpracować z kontrolerami Urzędu Komunikacji Elektronicznej w trakcie kontroli i umożliwiać badanie w laboratorium sprzedawanego sprzętu. Jeśli będzie utrudniał kontrolę niszczył lub sprzedawał zabezpieczone urządzenia, może zapłacić nawet trzydzieści tysięcy złotych kary.

Szczegółowe informacje przydatne sprzedawcom, dotyczące wymagań dla określonych rodzajów wyrobów, które podlegają kontroli Prezesa UKE, kar pieniężnych oraz odpowiednich przepisów, znajdują się w załączonym pliku.

Pliki do pobrania Pobierz wszystkie załączniki

Metryka
Podmiot udostępniający informację: Urząd Komunikacji Elektronicznej
Osoba odpowiedzialna: Wojciech Cieszanowski
Osoba publikująca informację: Jakub Słodki
Osoba modyfikująca informację: Klaudia Kieliszczyk
Data publikacji: 24.11.2017 12:50
Data ostatniej modyfikacji: 16.09.2021 09:21